Zarobki na budowie

Praca na budowie kojarzy się z dorabianiem albo słabo opłacaną pracą, jednak to tylko stereotypy. Na placu budowy pracuje bowiem cały sztab ludzi na różnych stanowiskach i szczeblach hierarchii. Jeśli więc chcesz wiedzieć ile zarabia inżynier, ile kierownik budowy a ile operator koparko-ładowarki, musisz koniecznie przeczytać nasz artykuł.

Specjalistyczne raporty wskazują, że przeciętne wynagrodzenia w branży budowlanej są całkiem niezłe. Jeśli dodatkowo posiadasz specjalistyczne wykształcenie i ukończone kursy możesz liczyć na pewną pracę i wysokie zarobki. Oto krótkie zestawienie pensji i zawodów z obszaru budowlanego.

Operator koparko-ładowarki
Ostatnie raporty pokazują, że operatorzy koparko-ładowarek nie mają na co narzekać, ponieważ ich średnia miesięczna pensja brutto wynosi 3546 zł. Najniższym zanotowanym wynagrodzeniem na omawianym stanowisku było 3118 zł brutto, podczas gdy najwyższym 3870 zł. Widać więc wyraźnie, że w Polsce pensja operatora wyspecjalizowanych maszyn nie przekracza 4000 zł. Brutto.

Majster
Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za organizację pracy podległej mu ekipy budowlanej. Najczęściej również sam bierze aktywny udział w pracach brygady. Średnia miesięczna pensja majstra wynosi 3953 zł brutto. Warto jednak podkreślić, że występują tu duże wahania między najniższą a najwyższą pensją. Minimalne zarobki majstrów wynoszą ok. 2819 zł brutto, podczas gdy najwyższe 4781 zł. Ważnym czynnikiem jest tu doświadczenie i wielkość ekipy, jaką musi zarządzać.

Inżynier i kosztorysant
Inżynier budowy odpowiada za nadzór nad wszelkimi technicznymi aspektami prowadzonych prac, za co miesięcznie otrzymuje średnio 5528 zł brutto. Zdarza się, że zarobki specjalistów z odpowiednim doświadczeniem sięgają aż 7000 zł. Warto zatem skończyć studia inżynierskie, które gwarantują pracę i porządne zarobki. Z kolei kosztorysant, który zajmuje się szacowaniem i wyceną kosztów projektu, może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5167 zł brutto.

Pracownik ogólnobudowlany
O
becnie wskazuje się, że średnia miesięczna pensja dla pracownika ogólnobudowlanego wynosi mniej więcej 3360 zł brutto. Na stanowisku tym jest się odpowiedzialnym za wykonywanie rozmaitych prac budowlanych, w które wlicza się również obsługa maszyn. Najniższe odnotowane przez inspekcje zarobki na tym stanowisku wyniosły 3020 zł a najwyższe 4198 zł brutto.

Autor