Praca na budowie

Plac budowy to organizm, gdzie współpracują ze sobą rozmaici specjaliści na różnych szczeblach hierarchii. Bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy układanki działały bez zarzutu. Oczywiście jednym z czynników motywujących do nienagannej pracy jest przyzwoita wypłata. Jak zatem wyglądają zarobi w branży budowlanej?

W budowlance spotkasz się z całym sztabem ludzi na różnych stanowiskach. Raporty kontrolne dla urzędów pracy wskazują wyraźnie, że przeciętne wynagrodzenia w tej branży potrafią być całkiem wysokie. Wszystko jednak zależy od tego czy posiadasz specjalistyczne wykształcenie i skończone szkolenia. Jeśli tak możesz spokojnie liczyć na stałą pracę i niezłe zarobki.

Wnioski z raportów dotyczących płac pracowników budowy
Każdy z nas słyszał wiele historii o pracy na budowie, wokół której narosło już wiele mitów. Ze sporządzonych raportów jednak jasno wynika, że osoba wykonująca proste prace budowlane może liczyć na pensje od 2 do 3 tysiąca złotych brutto. Na trochę wyższą pensje mogą liczyć operatorzy specjalistycznych maszyn pracujących na budowach – pensja operatora koparko-ładowarki często przekracza 3 tysiące złotych. Równie ciekawie przedstawiają się zarobki majstra, organizującego i nadzorującego prace brygady budowlanej, ponieważ jego miesięczne wynagrodzenie sięga 3,5 tysiąca złotych. Okazuje się, że bardzo atrakcyjną wypłatę mają murarze, którzy zarabiają w granicach 4,2 tysiąca złotych. Oczywiście specjalistyczne wykształcenie inżynieryjne popłaca, ponieważ na placu budowy nie może zbraknąć inżyniera. Pełni on zazwyczaj funkcję kierownika budowy i zarabia przeciętnie od 5 do 6 tysiąca złotych. Na bardzo zbliżone zarobki może liczyć kosztorysant, zajmujący się szacowaniem i wyceną kosztów konkretnego projektu.

Co będzie działo się w branży?
Specjaliści analizujący rynek branży budowlanej wyraźnie wskazują, że praca w budowlance jest bardzo przyszłościowa i warto pomyśleć o przebranżowieniu, jeśli nie jesteś zadowolony z dotychczasowej pracy. Do zmiany profesji może zachęcać fakt, że pensje w tej branży rosną systematycznie od dłuższego czasu i nie są to małe wahania, ponieważ roczny wzrost mieści się między 300 a 800 złotych. Warto więc pomyśleć o specjalistycznych kursach, ponieważ praca w budowlance będzie ważne a tutaj ceni się doświadczenie i umiejętności.

Autor